• SK
  • CZ
  • DE
  • EN
Blog
Kde môže a kde nemôže sídliť firma?
Company Consulting s.r.o.

Kontaktujte nás

Prečo využiť naše služby:

Kde môže a kde nemôže sídliť firma?

10.5.2023

Každá spoločnosť pri svojom vzniku musí uviesť sídlo tzv. registračné sídlo. Toto sídlo je uvádzané v Obchodnom registri Slovenskej republiky. Aké možnosti dovoľuje zákon? Kde smie vaša spoločnosť sídliť a kde je to naopak neprípustné? Toto všetko sa dočítate v našom novom článku o zriadení sídla.

Najčastejším miestom na zriadenie sídla spoločnosti je Dom alebo byt

Zriadiť sídlo v týchto priestoroch je možné, no sprevádza ho viacero nevýhod. Jednou z nich môže byť aj doručovanie firemných zásielok do Vašej súkromnej schránky, prípadne nečakaná návšteva v podobe polície alebo exekútora.

Výhodou pri tejto možnosti sídla však je finančný benefit ušetrený za prípadný prenájom kancelárie, ktorý sa v niektorých mestách môže vyšplhať aj na sumu niekoľkých stoviek eur.

Čoraz populárnejším sa medzi spoločnosťami stáva Virtuálne sídlo

Tento spôsob sídla Vám môže vyhovovať ak ste ten typ človeka, ktorý má rad oddelenú prácu od svojho súkromia. Výhodou virtuálneho sídla pre Vás môže byť aj to, že si ho viete zriadiť už od pár eur mesačne.

Taktiež virtuálne sídlo ponúka možnosť umiestniť svoje sídlo medzi tie lukratívnejšie adresy a vzbudiť tak dobrý dojem u Vašich klientov.

Chata, pozemok, garáž či loď?

Ak ste sa rozhodli si sídlo zriadiť napríklad vo svojej garáži odporúčame sa rýchlo poobzerať po inej alternatíve. Takéto sídlo firmy obchodný register nezapíše, nakoľko garáž nespĺňa zákonné podmienky sídla.

Obchodný register vám nezapíše pri zakladaní spoločnosti sídlo ani na pozemku, stavebnej parcele a ani v lesnej chate či dokonca lodi.

Čo hovorí zákon?

Zákon hovorí, že sídlom môže byť len skolaudovaná nehnuteľnosť pevne spojená so zemou, ktorá má pridelené súpisné číslo. V takejto nehnuteľnosti môžete sídliť vy, ale aj ďalšie firmy, pričom nie je podmienkou, aby ste nehnuteľnosť vlastnili.

Môžete si v nej prenajať priestor, prípadne si ju prenajať celú, od vlastníka však potrebujete mať súhlas so zriadením sídla. Overenie podpisu vlastníka nehnuteľností doposiaľ nebolo potrebné, tu však od 1.10. 2020 prichádza zmena a obchodný register tak od tohto dátumu vyžaduje súhlas vlastníka aj úradne overiť.

Odporúčania na záver, ako najlepšie vybrať sídlo

Pri rozhodovaní zriadenia sídla zvážte nasledujúce kroky:
  1. aký typ podnikania budete vykonávať, či potrebujete nutne mať vlastné priestory, alebo vám stačí mať skôr len adresu a k nej poštovú schránku
  2. čí sídlo, ktoré ste si vybrali spĺňa všetky zákonné náležitosti a či viete ľahko získať súhlas s jeho zariadením
  3. v prípade prenájmu kancelárie si vopred zistite či nehrozí napríklad zdražovanie prípadne zmena vlastníka priestorov a následné sťahovanie


Prečo využiť naše služby?

Máme viac ako 4900 referencií

Pozriete si naše referencie a hodnotenia našich zákazníkov

Skúsenosti od roku 2009

Sme rokmi overený partner pre Vaše podnikanie

Výhodné ceny

Ponúkame kvalitné služby za výhodné ceny s množstevnými zľavami
Naše referencie:
Referencie loga
Naši klienti nás hodnotia takto:
Zaručený Elektronický podpis (ZEP)

Zaručený Elektronický podpis (ZEP) je elektronický podpis v podobe, kde je možné overiť pravosť dokumentov a autentifikáciu podpísaného.
Likvidátor

Likvidátorom v prípade ak sa spoločnosť zrušuje likvidáciou býva zvyčajne konateľ, ale môže to byť aj iná osoba. Likvidátora vymenúva valné zhromaždenie.
Obchodné spoločnosti

Obchodná spoločnosť je právnická osoba založená za účelom podnikania. Obchodnú spoločnosť môže založiť jedna alebo viac fyzických alebo právnických osôb.