• SK
  • CZ
  • DE
  • EN
Blog
Ako má fyzická osoba zdaniť príjem z predaja Bitcoinu?
Company Consulting s.r.o.

Kontaktujte nás



Prečo využiť naše služby:





MY v mediách + Referencie:


Etrend, HnOnline, podnikam.sk, tasr

Náš BLOG - info k aktuálny témam

Ako má fyzická osoba zdaniť príjem z predaja Bitcoinu?

19.1.2018

Bitcoin ako najznámejší predstaviteľ kryptomien sa v poslednom čase stal veľmi populárny. Keďže žiadny Slovenský zákon nedefinuje kryptomeny a súčasne nie je exaktne definované ani to ako ich treba zdaňoveť sme sa rozhodli preveriť, ako to so zdaňovaním kryptomien teda je.
Z tohoto dôvodu sme podali žiadosť na Finančnú správu aby nám vysvetlila ako na fyzická osoba postupovať pri zdaňovaní zisku dosiahnutého predajom kryptomien ako sú Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Monero, Neo, Cardano, Ripple, Iota a Bitcoin Cash.

Finančná správa nám oznámila, že hoci "V súčasnosti nie je na území Slovenskej republiky vydaný žiadny právny predpis, ktorý by definoval bitcoin, alebo ktorý by upravoval obchodovanie v kryptomenách."

Podľa zákona o dani z príjmov zdaniteľným príjmom fyzickej osoby je však každý príjem, ktorý nie je oslobodený od dane.

Preto príjem z predaja bitcoinov je u fyzickej osoby príjmom podliehajúcim dani z príjmov, a to ako ostatný príjem podľa § 8 zákona o dani z príjmov.

Ako náklady voči zisku z predaja kryptomeny si viete uplatniť len nákupnú cenu kryptomeny a poplatky súvisiace s jej nákupom a predajom. Voči zisku z predaja kryptomeny nie je možné si uplatniť straty z obchodovanie s cennými papiermy (teda akciami), derivátmi ani opciami.

Bitcoin sa teda uvádza v daňovom priznaní ako príjem podľa § 8 a fyzická osoba z neho zaplatí daň 19% z tej časti príjmov, ktorá nepresiahne sumu 35 022,31 Eur a 25% z tej časti príjmov, ktorá presiahne sumu 35 022,31 eura.

Následne Vám jeho zdravotná poisťovňa spraví ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, kde vychádza z podaného daňového priznania. Na základe zúčtovanie poistného fyzická osoba zaplatí zo zisku z predaja bitcoinu ešte 14% zdravotné poistenie.


Odpoveď Finančnej správy tu uvádzame v plnom znení:

V súčasnosti nie je na území Slovenskej republiky vydaný žiadny právny predpis, ktorý by definoval bitcoin, alebo ktorý by upravoval obchodovanie v kryptomenách. Podľa zákona o cenných papieroch sa do sústavy cenných papierov nezahrňuje žiadna kryptomena, preto príjem z jej predaja nemožno považovať za príjem z prevodu cenného papiera.

Ani zákon o dani z príjmov nerieši konkrétne zdaňovanie príjmov z predaja bitcoinov, ako aj iných kryptomien. Podľa zákona o dani z príjmov zdaniteľným príjmom fyzickej osoby je však každý príjem, ktorý je predmetom dane z príjmov a ktorý nie je oslobodený od dane z príjmov podľa zákona o dani z príjmov alebo medzinárodnej zmluvy. Za príjem sa považuje peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby.

Preto príjem z predaja bitcoinov je u fyzickej osoby príjmom podliehajúcim dani z príjmov, a to ako ostatný príjem podľa § 8 zákona o dani z príjmov, ktorý fyzická osoba je povinná zdaniť cez podané daňové priznanie k dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie, a to ako "iný" príjem. Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie skutočne dosiahnutý príjem z predaja bitcoinov znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Do výdavkov je možné zahrnúť cenu zaplatenú za obstaranie bitcoinov.


Z 3 hodnotení "Ako má fyzická osoba zdaniť príjem z predaja Bitcoinu?" sme získali hodnotenie 5 z 5

V zaslanej odpovedi boli zodpovedané vš‘etky moje otázky v požžadovanom rozsahu a dostal som aj ďal‘šie užžitočné rady. Ďakujem.

5/5
Odpoveď považujem za najlepšiu zo všetkých, ktoré som prostredníctvom emailu dostal. Stručná, ale hlavne úplne jasná.

5/5
Maximálna spokojnosť s prístupom ku klientovi. Užž 4 roky som Vašim klientom a v‘šetko na 100%.

5/5